Jak radzić sobie z problemem jedzenia emocjonalnego?

Jedzenie emocjonalne to jedzenie w reakcją na emocje, a nie w wyniku zaspokojenia potrzeb organizmu w składniki odżywcze. Jeśli jedzenie emocjonalne staje się działaniem rutynowym, może stać się przyczyną dużych problemów – zarówno związanych ze zdrowiem fizycznym jak i psychicznym.

Więcej na temat jedzenia emocjonalnego przeczytasz tutaj. W tym tekście zajmiemy się tym, jak sobie radzić z problemem jedzenia emocjonalnego.

Rozpoznanie i panowanie nad jedzeniem emocjonalnym wymaga świadomości i zdolności do samoobserwacji. W walce z tym problemem pomóc może profesjonalna pomoc psychologa. Poniżej przedstawiam kilka kroków, które mogą pomóc każdemu w uporaniu się z tym problemem.

Świadomość emocji

Nauka rozpoznawania własnych emocji jest kluczowym krokiem w radzeniu sobie z jedzeniem emocjonalnym. Zanim sięgniesz po jedzenie, zastanów się, czy to naprawdę głód fizyczny, czy może reakcja na emocje. Nauczenie się panowania nad tym problemem wymaga przede wszystkim uświadomienia sobie, że ten problem występuje.

Alternatywne strategie radzenia sobie z emocjami

Jeśli już zaobserwujemy, że na skutek stresu bądź innych emocji zaczynamy nadmierne spożycie pokarmów, zamiast sięgać po jedzenie, spróbujmy zastosować inne strategie radzenia sobie z emocjami. Należą do nich, na przykład, medytacja, spacery, ruch i wysiłek fizyczny. Pomóc może też rozmowa czy spotkania z bliskimi.

Planowanie zdrowych posiłków

Zapanować nad naszą dietą może pomóc też wcześniejsze dokładne planowanie diety. Planowanie zdrowych i zrównoważonych posiłków może pomóc w unikaniu impulsywnego sięgania po niezdrowe przekąski w reakcji na emocje.

Znalezienie wsparcia

Dzielenie się swoimi uczuciami i doświadczeniami z innymi może pomóc w zrozumieniu przyczyn jedzenia emocjonalnego i znalezieniu zdrowszych strategii radzenia sobie z emocjami. Bliski kontakt z rodziną czy przyjaciółmi i umiejętność szczerej rozmowy może być pomocne w znalezieniu wsparcia w walce z problemem jedzenia emocjonalnego.

Szukanie pomocy profesjonalnej

Jeśli jedzenie emocjonalne staje się problemem, warto skonsultować się z profesjonalistami, psychologiem i dietetykiem. Psycholog może pomóc zidentyfikować głębsze przyczyny i wspólnie opracować skuteczne strategie walki z problemem, a dietetyk pomoże w ustaleniu odpowiedniej zdrowej diety i pomóc w konsekwentnym trzymaniu się zaleceń żywieniowych.

Rozumienie i radzenie sobie z jedzeniem emocjonalnym to proces, który niewątpliwie wymaga czasu i zaangażowania. W walce z tym problemem kluczowe jest  zrozumienie problemu, budowanie zdrowych nawyków żywieniowych, równoważenie emocji oraz poszukiwanie trwałych, zrównoważonych strategii radzenia sobie z trudnościami życiowymi.

Post Author: Zdrowiejemy.com.pl