Badania brazylijskich naukowców z Instytutu Butantan w Sao Paulo dowiodły, że ekstrakt z propolisu posiada bardzo silne właściwości przeciwwirusowe.
Brazylijscy naukowcy R. Z. Mendonia, R. M. Nascimento i A. C. O. Fernandes przeprowadzili badania nad skutecznością roztworu wodnego propolisu w walce z groźnymi wirusami Zica, Chikungunya i Mayaro. Wyniki potwierdzają, że propolis jest substancją o silnym działaniu antywirusowym.
W badaniach wykorzystano wodny roztwór propolisu pozyskanego z kolonii Scaptotrigona a postica (brazylijski gatunek pszczoły), zebranego w stanie Maranhao, w regionie Barra do Corda w Brazylii.
W brazylijskim badaniu przetestowano działanie propolisu pod kątem potencjalnej aktywności przeciwwirusowej przeciwko arbowirusom. Eksperymenty z propolisem dowiodły średnio 256-krotnego zmniejszenia replikacji trzech badanych wirusów.
Co więcej, badacze zaobserwowali, że działanie propolisu było wyższe, gdy komórka została zainfekowana po dodaniu propolisu, co sugeruje że substancja obecna w propolisie może działać jako środek wpływający na skuteczniejszą odpowiedź immunologiczną przeciwwirusową organizmu.
Podsumowując, badanie brazylijskich naukowców z Instytutu Butantan w Sao Paulo wykazało działanie przeciwwirusowe propolisu przeciwko różnym arbowirusom. Może to być ważny krok dla rozwoju badań nad propolisem i innymi naturalnymi substancjami jako alternatywy dla komercyjnych leków przeciwwirusowych.
Źródło: https://www.nature.com/articles/s41598-024-65636-7