Logorytmika, czyli rytmika w służbie logopedii

Logorytmika to zajęcia rytmiczno-muzyczne dla dzieci, które stają się coraz bardziej popularne, ze względu na nadzwyczajne korzyści, jakie dają uczestniczącym w nich dzieciom.

 

Logorytmika wspiera rozwój mowy dzieci w wieku 3-4 lata jak również pomaga w korygowaniu błędów w mówieniu lub wad wymowy u dzieci nieco starszych, w wieku 5-6 lat. Zajęcia z logorytmiki to połączenie zajęć logopedycznych oraz umuzykalniających. Innymi słowy – logorytmika to zajęcia logopedyczne wsparte zajęciami muzycznymi, które znacznie poprawiają efekty terapii z dziećmi z problemami w mówieniu.

Jak wyglądają zajęcia z logorytmiki?

W czasie trwania zajęć dzieci z reguły naśladują ruchy logopedy – dzieci albo stoją w kole albo siedzą na podłodze.  Tą aktywnością jest najczęściej klaskanie lub tupanie do rytmu i wykonywanie ruchów całym ciałem. Do takich zabaw wykorzystuje się instrumenty muzyczne, woreczki, chusty i szarfy animacyjne, piłki. Dzieje się tak dlatego, że z definicji zajęcia logorytmiczne mają być dla dzieci zabawą. W kolejnych etapach takiej zabawy prowadzący wprowadza zabawy słowne, takie jak śpiewanie sylab, samogłosek, prostych piosenek, które wykonywane są w różnej tonacji i dynamice.

Korzyści dla dzieci z uczestnictwa w zajęciach logorymicznych

Z reguły do największych korzyści zaliczamy:

  • poprawę koncentracji u dzieci
  • usprawnianie funkcji słuchowych dziecka
  • usprawnianie fonacji
  • obniżanie napięcia, stresu, uspokajanie oddechu
  • zwiększanie wrażliwości muzycznej i poczucia rytmu dziecka
  • rozwijanie słownika biernego i czynnego
  • rozwijanie motoryki małej i dużej
  • rozwój społeczny

Czy warto zaprowadzić dzieci na zajęcia z logorytmiki?

Niewątpliwie zajęcia logorytmiczne są skuteczną metodą terapii dla dzieci z problemami lub warami wymowy. Warto jednak, przed zapisaniem dzieci na tego typu zajęcia, dokładnie sprawdzić kwalifikacje osób prowadzących terapie. Gdyż z jakością prowadzonych zajęć może być różnie, wymaga ona bowiem zarówno wiedzy jak i umiejętności.

 

 

 


Źródła: zajeciadladziecilodz.pl oraz szkolamuzycznalodz.pl

Post Author: Zdrowiejemy.com.pl