Miód rzepakowy to bardzo popularna w Polsce odmiana miodu kwiatowego, pozyskiwanego w okresie kwitnienia rzepaku, tj. w ciągu około trzech tygodni na przełomie kwietnia i maja. Miód rzepakowy jest ceniony ze względu na swoje szerokie zastosowanie w leczeniu wielu chorób.
Miód rzepakowy jest prawie bezbarwny lub lekko słomkowy o słabym zapachu zbliżonym do zapachu kwiatów rzepaku. Jest miodem najszybciej krystalizującym. Krystalizuje się po kilku dniach od pozyskania z ula lub nawet jeszcze w plastrach. Po skrystalizowaniu ma barwę białą lub szarokremową. Dobrze się rozsmarowuje i rozpuszcza w wodzie. W smaku jest bardzo łagodny, nieco mdły i lekko gorzkawy.
Miód rzepakowy jest bogaty w bor – pierwiastek niezbędny do budowy tkanki kostnej oraz prawidłowego funkcjonowania śledziony i tarczycy.
Dzięki dużej zawartości cukrów prostych, zwłaszcza glukozy i fruktozy miód rzepakowy dobrze wpływa na pracę układu krążenia. Glukoza po wchłonięciu do krwiobiegu wzmacnia siłę skurczu mięśnia sercowego i rozszerza naczynia wieńcowe, dzięki czemu nasze serce jest lepiej zaopatrzone w tlen i składniki odżywcze. Fruktoza z kolei szybko ulega przemianom metabolicznym, dzięki czemu energia do pracy mięśnia sercowego jest szybko dostarczana. Zawarte w miodzie rzepakowym acetolocholina, potas i magnez stabilizują ciśnienie krwi i hamują proces miażdżycowy.
Miód rzepakowy jest stosowany w leczeniu chorób wątroby. Zawarte w miodzie cukry proste zwiększają zdolność wątroby do detoksykacji, czyli odtruwania organizmu. Natomiast obecna w miodzie cholina polepsza metabolizm tłuszczowy wątroby i funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego.
Właściwości miodu rzepakowego szeroko wykorzystuje się w leczeniu przeziębień oraz stanów zapalnych górnych dróg oddechowych na tle bakteryjnym. Picie miodu rzepakowego łagodzi kaszel i wzmacnia odporność organizmu. Poza tym spożywanie tej odmiany miodu w okresie wyczerpania fizycznego i psychicznego korzystnie wpływa na polepszenie ogólnej kondycji organizmu.
Miód rzepakowy można także stosować zewnętrznie, np. szybkie przyłożenie miodu na oparzoną skórę zabezpiecza ją przed powstawaniem pęcherzy i rozwojem zakażenia, a zastosowanie bezpośrednio na chorą tkankę przyspiesza gojenie ran.
Źródło: E. Hołderna-Kędzia, B. Kędzia, Miody odmianowe i ich zdrowotne walory, Toruń 2005