Pierzga pszczela jest niezwykle wartościowym produktem pszczelim. Badania wskazują, że pierzga działa na organizm człowieka jeszcze korzystniej niż słynny pyłek kwiatowy!
Pierzga pszczela jest produktem pszczelim powstałym w warunkach ula, w plastrze do którego pszczoły złożyły pyłek pszczeli – kwiatowy. Pierzga jest jednym z najważniejszych pokarmów, którym żywią się pszczoły, stąd też pierzga pszczela nazywana jest niekiedy chlebkiem pszczelim.
Jak powstaje pierzga pszczela
Pszczoły przyniesiony do ula pyłek pszczeli składają w komórkach plastra. Następnie złożony pyłek ubijają główkami, uzupełniają komórkę miodem i taką komórkę, w której znajdują się także śladowe ilości pszczelej śliny, zamykają przy pomocy wosku. W tak zamkniętej komórce następuje proces fermentacji, w wyniku której – już po około siedmiu dniach – powstaje pierzga pszczela – doskonały, bogaty i lekkostrawny pokarm.
Pierzga zawdzięcza swoje właściwości właśnie zjawisku fermentacji, dzięki której skład pierzgi – w porównaniu z pyłkiem kwiatowym – zostaje znacznie wzbogacony.
Pierzga pszczela a pyłek kwiatowy
Porównując pyłek kwiatowy z pierzgą pszczelą, pierzga zawiera więcej cukrów redukujących, ważną dla człowieka witaminę K, kwas mlekowy, a także kilka – niewystępujących w pyłku kwiatowym – enzymów. Pierzga jest także – w porównaniu z pyłkiem – dużo łatwiej przyswajalna niż pyłek kwiatowy.
Badania przeprowadzone przez grupę badaczy z Zakładu Pszczelarstwa w Puławach (badania M. Witek, K. Jaśkiewicz, T. Szczęsnej, E. Waś, U. Kośki, P. Semkiwa, P. Skubidy) wykazały bardzo wysoką aktywność antyoksydacyjną pierzgi wynoszącą średnio 95% oraz wysoką ogólną zawartość związków fenolowych w pierzdze (średnio 877,0 mg/100 g).
Pierzga pszczela – skład “chlebka pszczelego”
Pierzga pszczela ma bardzo bogaty skład. W jej składzie znajdują się:
- białko
- witamina A
- witamina B1, B2, B3, B6, B12
- witamina C
- witamina E
- witamina D
- witamina K
- witamina PP
- witamina H
- mikro i makroelementy: żelazo, potas, magnez, krzem, miedź, siarka, chlor, mangan, sód.
- enzymy wspomagające trawienie.
Na co pomaga pierzga pszczela
Pierzga pszczela jest niezwykłym pokarmem, który wzmacnia system odpornościowy organizmu, uzupełnia organizm w ważne składniki odżywcze, a także wspomaga leczenie wielu schorzeń, między innymi:
- pierzga pszczela wzmacnia układ nerwowy
- wspomaga leczenie depresji
- podnosi kondycję psychiczną, intelektualną i fizyczną organizmu
- reguluje układ pokarmowy
- wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe
- łagodzi dolegliwości alergiczne
- reguluje ilość cholesterolu i pomaga w leczeniu miażdżycy i chorób serca
- spowalnia procesy starzenia (dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym)
- wspomaga leczenie w stanach chorobowych wątroby
- wspomaga leczenie anemii.
Pierzga pszczela – jak przyjmować pierzgę
Pierzga pszczela dostępna jest w formie naturalnych obnóży, a także jako mieszanina z miodem oraz w różnego rodzaju tabletkach, kapsułkach i suplementach diety, w której coraz częściej możemy spotkać pierzgę.
Ja ze swojej polecam zakup świeżej pierzgi bezpośrednio od pszczelarzy. Taką pierzgę, w formie obnóży, można łatwo samemu przygotować do spożycia, na przykład mieszając ją z ulubionym miodem, letnią wodą, a także spożywać ją samą bez niczego, przed połknięciem długo przeżuwając.
Zobacz również:
Apiterapia, czyli pszczoły które leczą
Źródła: Zakład Pszczelarstwa w Puławach
| H. Noskowicz-Biedroniowa, Co może miód, Kraków 2009.