Współczesna medycyna coraz częściej korzysta z zaawansowanych technologii wspomagających proces diagnostyczny. Jednym z najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie są duże modele językowe sztucznej inteligencji (LLM), takie jak GPT-4, które wykazują zdolność do rozwiązywania skomplikowanych przypadków klinicznych, a także wspierania lekarzy w podejmowaniu decyzji. W artykule przedstawiamy wyniki badania dotyczącego wpływu zastosowania Chata GPT na proces diagnostyczny lekarzy w porównaniu z tradycyjnymi narzędziami diagnostycznymi. Czytaj więcej o ChatGPT zastąpi lekarzy? Wynika badań na temat skuteczności wykorzystania ChatGPT w diagnostyce …
Opublikowany właśnie w „British Journal of Sports Medicine” artykuł autorstwa zespołu pod kierunkiem Gary’ego O’Donovana, analizuje związek pomiędzy wzorcem aktywności fizycznej znanym jako „weekendowy wojownik” (osoby ćwiczącej tylko w weekend) a występowaniem łagodnej demencji. Czytaj więcej o Badania: Wystarczy ćwiczyć raz w tygodniu by chronić mózg przed demencją …
W opublikowanych właśnie badaniach „INTERSTROKE Case-Control Study” oceniono związek pomiędzy spożywaniem napojów takich jak napoje gazowane, soki owocowe i woda, a ryzykiem wystąpienia udaru mózgu. Jest to badanie międzynarodowe, przeprowadzone na grupie 13 462 przypadków udaru i 13 488 osób kontrolnych, które miały na celu zbadanie wpływu konsumpcji tych napojów na ryzyko udaru niedokrwiennego i krwotocznego. Czytaj więcej o Badanie: związek pomiędzy spożywaniem różnych rodzajów napojów a ryzykiem wystąpienia udaru …