Według ostatnich badań naukowych objawy neuropsychiatryczne w chorobie Alzheimera (takie jak drażliwość, pobudzenie, depresja) wynikają przede wszystkim z zapalenia mózgu.
W wyniku badań prowadzonych na Uniwersytecie w Pittsburghu u chorych na chorobę Alzheimera stwierdzono silną korelację między zapaleniem układu nerwowego a objawami neuropsychiatrycznymi, takimi jak drażliwość, pobudzenie czy depresja. Nowe odkrycia mogą spowodować zmiany w leczeniu w chorobie Alzheimera, w taki sposób aby były skoncentrowane na walce z zapaleniem układu nerwowego.
Objawy neuropsychiatryczne, takie jak drażliwość, pobudzenie, lęk i depresja, należą do najtrudniejszych do leczenia objawów u pacjentów z chorobą Alzheimera. Trudno je kontrolować, nie mają jasnej przyczyny i utrudniają rodzinom opiekę nad ukochaną osobą bez dużego wsparcia.
(…) Tutaj po raz pierwszy pokazujemy, że za te objawy może odpowiadać zapalenie mózgu.
/ Cristiano Aguzzoli, Uniwersyt w Pittsburghu/
Badania potwierdzają także hipotezy mówiące, że zapalenie układu nerwowego może być jedną z przyczyn rozwoju choroby Alzheimera i innych chorób degeneracyjnych mózgu.
Odkrycia na Uniwersytecie w Pittsburghu dostarczają mocnych dowodów na to, że zapalenie mózgu jest także bezpośrednią przyczyną objawów neuropsychiatrycznych towarzyszących demencji związanej z chorobą Alzheimera. A jednocześnie leczenie zapalenia mózgu może zapobiec lub spowolnić rozwój choroby Alzheimera, a może także innych chorób, w tym choroby Parkinsona.
Źródło: https://neurosciencenews.com/neuroinflammation-alzheimers-mental-health-25262/