Choroba Alzheimera: objawy neuropsychiatryczne są wynikiem zapalenia mózgu

Według ostatnich badań naukowych objawy neuropsychiatryczne w chorobie Alzheimera (takie jak drażliwość, pobudzenie, depresja) wynikają przede wszystkim z zapalenia mózgu.

W wyniku badań prowadzonych na Uniwersytecie w Pittsburghu u chorych na chorobę Alzheimera stwierdzono silną korelację między zapaleniem układu nerwowego a objawami neuropsychiatrycznymi, takimi jak drażliwość, pobudzenie czy depresja. Nowe odkrycia mogą spowodować zmiany w leczeniu w chorobie Alzheimera, w taki sposób aby były skoncentrowane na walce z zapaleniem układu nerwowego.

Objawy neuropsychiatryczne, takie jak drażliwość, pobudzenie, lęk i depresja, należą do najtrudniejszych do leczenia objawów u pacjentów z chorobą Alzheimera. Trudno je kontrolować, nie mają jasnej przyczyny i utrudniają rodzinom opiekę nad ukochaną osobą bez dużego wsparcia.

(…) Tutaj po raz pierwszy pokazujemy, że za te objawy może odpowiadać zapalenie mózgu.

/ Cristiano Aguzzoli, Uniwersyt w Pittsburghu/

 

Badania potwierdzają także hipotezy mówiące, że zapalenie układu nerwowego może być jedną z przyczyn rozwoju choroby Alzheimera i innych chorób degeneracyjnych mózgu.

Odkrycia na Uniwersytecie w Pittsburghu dostarczają mocnych dowodów na to, że zapalenie mózgu jest także bezpośrednią przyczyną objawów neuropsychiatrycznych towarzyszących demencji związanej z chorobą Alzheimera. A jednocześnie leczenie zapalenia mózgu może zapobiec lub spowolnić rozwój choroby Alzheimera, a może także innych chorób, w tym choroby Parkinsona.

 

Źródło: https://neurosciencenews.com/neuroinflammation-alzheimers-mental-health-25262/

 

Post Author: Zdrowiejemy.com.pl