Jedzenie emocjonalne

Jedzenie emocjonalne występuje wtedy, gdy jedzenie staje się reakcją na emocje, a nie jest wynikiem biologicznych potrzeb organizmu. Osoby sięgające po jedzenie emocjonalne korzystają z posiłków w celu radzenia sobie z różnorodnymi stanami emocjonalnymi, takimi jak stres, smutek, nuda a nawet radość. To może prowadzić do spożywania większych ilości jedzenia, częstych napadów na słodycze lub tłuste przekąski, niezależnie od faktycznego uczucia głodu i potrzeb organizmu.

 

Główne cechy jedzenia emocjonalnego obejmują takie zachowania i elementy jak brak fizycznego głodu, reakcja na emocje, spożywanie niezdrowych pokarmów, utrata kontroli nad jedzeniem i inne.

Brak fizycznego głodu

Osoby borykające się z jedzeniem emocjonalnym często sięgają po jedzenie, gdy ich organizm nie sygnalizuje głodu fizycznego. Takie jedzenie staje się środkiem do rozładowania emocji, nie zaś zaspokajania rzeczywistego głodu i potrzeb organizmu, a tym samym przynosi negatywne skutki dla organizmu.

Reakcja na emocje

Jedzenie emocjonalne jest silnie związane, jak mówi sama nazwa, z emocjami. Ludzie sięgają po jedzenie w odpowiedzi na silne emocje, takie jak stres, smutek, złość, szukając ukojenia i chwilowej ulgi od trudnych uczuć.

Spożywanie niezdrowych potraw

Nie tylko ilość, ale i jakość pożywienia jest dużym problemem w jedzeniu emocjonalnym. W przypadku jedzenia emocjonalnego właście często sięga się po wysokokaloryczne, przetworzone jedzenie, które zazwyczaj jest ubogie w wartości odżywcze. Są to często słodycze, tłuste przekąski czy tak zwane fast foody, które dostarczają szybkiej ulgi psychicznej, ale nie przynoszą długotrwałego zaspokojenia i mogą spowodować problemy zdrowotne, zwłaszcza wówczas, gdy takie emocjonalne jedzenie często się powtarza.

Brak kontroli nad spożyciem

Jedną z najważniejszych cech jedzenia emocjonalnego jest utrata kontroli nad ilością spożywanego jedzenia. Osoby zmagające się z problemem jedzenia emocjonalnego często jedzą znacznie więcej, niż początkowo planowały, co może prowadzić z jednej strony do uczucia winy i wstydu i kolejnych problemów psychicznych, a z drugiej prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych i chorób takich jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca.

Cykliczność i rutyna

Jedzenie emocjonalne może stać się nawykiem cyklicznym, powtarzającym się w określonych sytuacjach czy okresach życia. Osoby zmagające się z problemem jedzenia emocjonalnego często sięgają po jedzenie w takich samych momentach życia w reakcji na podobne, powtarzające się emocje, tworząc tym samym rutynę związaną z emocjonalnym spożywaniem.

Maskowanie problemów

Osoby zmagające się z problemem jedzenia emocjonalnego często zamiast nauczyć się radzić sobie bezpośrednio z emocjami czy problemami, używają jedzenia jako formy ucieczki. Jest to rodzaj ucieczki przed trudnościami, która jednak nie rozwiązuje problemu, lecz jedynie go maskuje – zazwyczaj jedynie na krótką chwilę.

Jedzenie emocjonalne może być bardzo poważnym problemem i prowadzić do głębokich zaburzeń psychicznych oraz problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest zdanie sobie sprawy z problemu i zapanowanie nad tym problemem. W walce z opanowaniem jedzenia emocjonalnego pomóc może profesjonalna pomoc psychologa, którego wsparcie bez wątpienia warte jest przemyślenia. Bowiem brak reakcji może prowadzić do pogłębienia się problemów.

Post Author: Zdrowiejemy.com.pl