Kot Ojos Azules

Ojos Azules – koty z niebieskimi oczami

Koty Ojos Azules to rzadka rasa kotów. Jedynym znakiem rozpoznawczym tej rasy są niebieskie oczy u dorosłych kotów.

Koty te po raz pierwszy zostały znalezione w 1984 roku w Nowym Meksyku w Stanach Zjednoczonych, wśród dziko żyjącej populacji kotów.

Kotów tej rasy nie można rozpoznać po umaszczeniu, bowiem u Ojos Azules niebieskie oczy występują u kotów każdej maści, a ich jedynym znakiem rozpoznawczym jest niecodzienny kolor oczu. Unika się jednak hodowli białych kotów tej rasy, bo po pierwsze, trudno odróżnić je od innych niebieskookich białych kotów, po drugie, koty te mogą być obarczone dziedziczną głuchotą i zezem.

Mieszańce Ojos Azules mają często jedno oko niebieskie i jedno innego koloru.

Kot o dwóch różnych oczach
Mieszańce Ojos Azules mają często jedno oko niebieskie i jedno innego koloru.

Jakie kontrowersje budzi hodowla Ojos Azules?

W ostatnim czasie hodowla Ojos Azules stała się niezwykle kontrowersyjna ze względu na możliwe wady towarzyszące mutacji odpowiedzialnej za występowanie genu powodującego niebieski kolor oczu tych kotów. Badania nad rasą przeprowadzone przez Solveiga Pfluegera wykazały, że jeśli ów gen jest homozygotyczny, zazwyczaj powoduje śmierć kociąt przed narodzinami, a jeśli kocię urodzi się żywe, może powodować deformacje czaszki oraz wykształcenie się krótkiego, zwiniętego ogona. Z tego też powodu amerykańska organizacja felinologiczna TICA zawiesiła hodowlę Ojos Azules.

Koty rasy Ojos Azules nie są dostępne w Polsce. Ze względu na rzadkość występowania rasy, cena kociąt tej rasy wynosi od 1000 euro wzwyż.

 

Czy niebieskie oczy mają wyłącznie koty Ojos Azules?

Niebieskie oczy nie są cechą wyłącznie kotów rasy Ojos Azules. Taką barwę oczu mają bowiem kocięta oraz niektóre dorosłe koty.

Kocię z niebieskimi oczami

 

Dlaczego młode koty mają niebieskie oczy?

Każde młode kocię ma niebieskie oczy z tego powodu, że jego organizm nie wykształcił jeszcze komórek odpowiadających za produkcję barwnika barwiącego tęczówki. Oczy są więc niebieskie z tego powodu, że jeszcze nie są zabarwione pigmentem. Z czasem jednak kocie tęczówki zabarwiają się na różne kolory, a dorosłe koty o niebieskich oczach są niezwykle rzadkie.

Zmiana koloru oczu u większości kotów następuje około 5-6 tygodnia życia, ale dopiero około 5-6 miesiąca życia oczy kota zaczynają zmieniać kolor na docelowy. Zdarza się, że także w późniejszym wieku następuje zmiana koloru kocich oczu. Kocie oczy mogą przybierać takie kolory jak pomarańczowy, żółty, zielony, złoty, turkusowy lub pozostają niebieskie. Zdarzają się również koty, które mają każde oko innego koloru.

Dlaczego białe koty mają niekiedy niebieskie oczy?

Jeśli spotkamy dorosłego kota z niebieskimi oczami, to będzie to albo kot rasy Ojos Azules, albo biały kot – albinos, który nie ma wystarczającej ilości barwnika, który by zabarwił sierść oraz tęczówki jego oczu.

 

 

 


Źródła: wikipedia.org, wamiz.pl, kotstefan.pl

Post Author: Zdrowiejemy.com.pl