Pies

Psy najchętniej w TV oglądają inne psy

Amerykańscy naukowcy przeprowadzali badania, aby zrozumieć to jak psy reagują na oglądane materiały wideo.

W efekcie przeprowadzonych analiz ustalono, że psy preferują oglądanie programów telewizyjnych lub innych materiałów wideo przedstawiających inne zwierzęta, w szczególności przedstawiające stworzenia należące do ich własnego gatunku, czyli inne psy. Produkcje z udziałem ludzi zazwyczaj nie wzbudzają takiego ich zainteresowania jak filmy ze zwierzętami.

Badania prowadzone przez naukowców School of Veterinary Medicine na Uniwersytecie Wisconsin-Madison w Stanach Zjednoczonych oparte były na analizie ankiet, które wypełniali właściciele czworonogów na całym świecie. Pytania dotyczyły m.in. zachowania psów w czasie oglądania materiałów wideo w telewizji lub na laptopach i tabletach.

Analiza danych dostarczonych przez opiekunów psów wykazała, że psy zazwyczaj przejawiają zainteresowanie wszelkimi materiałami wideo. Szczególnym zainteresowaniem czworonogów cieszyły się filmy prezentujące inne zwierzęta, a zwłaszcza psy. Ludzkie postacie na ekranie nie przyciągały specjalnej uwagi czworonogów, plasując się na 9. miejscu wśród interesujących je tematów. Co dziesiątego psa zaciekawiały kreskówki, a 90% z nich reagowało na ruch postaci.

Opiekunowie 78% psów zauważyli, że ich zwierzęta były aktywne podczas oglądania wideo, przejawiając zachowania takie jak bieganie, skakanie, śledzenie akcji na ekranie, a czasem nawet szczekanie lub piszczenie.

Reakcje psów i zainteresowanie oglądaniem materiałów na ekranach uzależnione były od wieku i stanu zdrowia zwierząt. Psy starsze i z gorszym  wzrokiem wykazywały mniejszą tendencję do skupiania uwagi na wyświetlanych materiałach fimowych.

 

Źródło: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C100295%2Cpsy-lubia-ogladac-w-telewizji-psy.html

Post Author: Zdrowiejemy.com.pl