Dziecko maluje

Jak rysowanie wpływa na rozwój dziecka

Większość dzieci bardzo lubi rysowanie i wszelkiego typu prace plastyczne. Dzieje się to nie bez powodu, bowiem rysowanie i malowanie to ważny etap w rozwoju każdego dziecka.

Zalet nauki rysowania i malowania przez nasze dzieci jest wiele. Rysowanie jest przede wszystkim doskonałą metodą rozwijania zdolności manualnych u dziecka. Rysowanie i malowanie w oczywisty sposób rozwija także wyobraźnię dziecka. Wzmacnia u dziecka także poczucie własnej wartości. Prace plastyczne rozwijają także sprawności motoryczne dziecka, a także uczą koncentracji oraz dyscypliny pracy.

Rysowanie przez dzieci może też pomóc rodzicom na kilku płaszczyznach. Po pierwsze daje rodzicowi możliwość wejścia do wewnętrznego świata dziecka, a dzięki temu poznanie pragnień, marzeń, a także lęków dziecka. Po drugie może pozwolić już na wczesnym etapie rozpoznać niektóre wady rozwojowe lub nawet choroby (np. problemy z koordynacją ręki lub właściwym chwytem mogą być spowodowane problemami neurologicznymi).

Na koniec warto też dodać, że rysowanie będzie przygotowywać dziecko do późniejszej nauki w szkole. To właśnie pierwsze doświadczenia w rysowaniu przygotowują dziecko do nauki pisania i wykonywania innych czynności manualnych.

Post Author: Zdrowiejemy.com.pl