Kakao

Kakao najdroższe od pół wieku! Czekają nas duże wzrosty cen produktów czekoladowych?

Od początku roku ceny kakao na rynkach światowych wzrosły o prawie sto procent. Dziś za tonę kakao trzeba zapłacić ponad 6.500 funtów. To ponad 3000 funtów więcej niż przed dwoma miesiącami.

Cena kakao rośnie od ponad roku. Dokładnie rok temu za tonę tego surowca trzeba było zapłacić około 2 tysiące funtów. Dziś 6 i pół tysiąca funtów. Tak drastyczny wzrost cen kakao wynika z bardzo słabych zbiorów kakao w Afryce Zachodniej. Głównym winowajcą jest El Nino, który spowodował suszę na terytorium Ghany, Wybrzeża Kości Słoniowej, Kamerunu i Nigerii, czyli w krajach, które w sumie odpowiadają za 75 procent światowej produkcji kakao.

Wykres - cena kakao
Wykres – cena kakao. Źródło: bankier.pl

To nie koniec złych wiadomości. Wszystko wskazuje na to, że i kolejne zbiory będą bardzo słabe. A więc to nie koniec wzrostów cen kakao.

Światowe ceny kakao wpłyną na ceny wyrobów kakaowych. Możemy się w najbliższym czasie spodziewać drastycznych wzrostów cen czekolady, w której głównym składnikiem jest właśnie kakao (czekolada zawiera w swoim składzie – w zależności od rodzaju – od 40 do ponad 90% kakao). Wiele wskazuje więc na to, że w ciągu najbliższych miesięcy cena czekolady może wzrosnąć o co najmniej kilkadziesiąt procent!

 

Źródło: https://finanse.wp.pl/kakao-jak-bitcoin-oto-dlaczego-czekaja-nas-podwyzki-cen-czekolad-7003754756909792a

Post Author: Zdrowiejemy.com.pl