Cukrzyca

Dieta niskowęglowodanowa pomaga w walce z cukrzycą

Wiele badań pokazuje, że dieta niskowęglowodanowa może pozytywnie wpływać na zdrowie osób chorujących na cukrzycę.

Jak się szacuje, w Polsce na cukrzycę typu 2 choruje około 3 milionów osób (czyli prawie 10% społeczeństwa!). Na świecie w tej chwili na cukrzycę choruje około 450 milionów ludzi, a według prognoz za 20 lat liczba tych osób zwiększy się o około 50%. Cukrzyca jest więc jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych zarówno w Polsce jak i w innych krajach rozwiniętych. Cukrzyca dodatkowo niesie ze sobą pojawienia się wielu chorób współistniejących oraz groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

Chociaż wciąż nie wszystko wiemy o cukrzycy i optymalnej diecie dla diabetyków mamy coraz więcej dowodów naukowych potwierdzających, że diety niskowęglowodanowe (low-carb, keto, ketogenne) pomagają skutecznie walczyć z tą chorobą. Stosowanie tej diety powoduje, między innymi, utratę masy ciała, poprawę poziomu cholesterolu, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, obniżenie poziomu glukozy (cukru) we krwi – w tym stężenia hemoglobiny glikowanej (HbA1c). W wielu przypadkach diety niskowęglowodanowe pozwalają na zmniejszenie dawek leków przeciwcukrzycowych lub nawet na całkowitą eliminację konieczności leczenia farmakologicznego.

Trzeba jednak podkreślić, że wciąż mamy mało dowodów dotyczących długotrwałego stosowania diet low-carb, a każda dieta u osób chorych powinna być skonsultowana z lekarzem. Tym bardziej, że diety typu keto wymagają odpowiedniej suplementacji.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest 27 czerwca.

Post Author: Zdrowiejemy.com.pl