22 GRU
Choroba Alzheimera, jedna z głównych przyczyn śmierci w starszym wieku, pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Nowatorskie badania opublikowane w czasopiśmie The BMJ rzucają światło na możliwe powiązania między wymogami zawodowymi a ryzykiem zgonu z powodu tej choroby. Czytaj więcej o Zawód a ryzyko choroby Alzheimera: kierowcy najmniej narażeni na zachorowanie …
17 GRU
05 LIS
30 PAź
Opublikowany właśnie w „British Journal of Sports Medicine” artykuł autorstwa zespołu pod kierunkiem Gary’ego O’Donovana, analizuje związek pomiędzy wzorcem aktywności fizycznej znanym jako „weekendowy wojownik” (osoby ćwiczącej tylko w weekend) a występowaniem łagodnej demencji. Czytaj więcej o Badania: Wystarczy ćwiczyć raz w tygodniu by chronić mózg przed demencją …
26 PAź
W czasopiśmie „Nature” opublikowano artykuł naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który dowodzi, że nawet jednorazowa aktywność fizyczna może poprawić funkcje umysłowe mózgu. Czytaj więcej o Badania: Pojedynczy trening może poprawić funkcje umysłowe mózgu! …
18 PAź
17 PAź
04 WRZ
Przeprowadzone przez naukowców z Hiszpanii i Niemiec badania wykazały, że zmiany w strukturze białej istoty mózgu trwają nawet do sześciu tygodni po odstawieniu alkoholu. Największe uszkodzenia zaobserwowano w prawym półkulistym obszarze oraz w obszarach odpowiedzialnych za komunikację i pamięć, takich jak ciało modzelowate i hipokamp. Procesy te są wywołane reakcjami zapalnymi i demielinizacją, co prowadzi do trwałych zmian w mózgu. Czytaj więcej o Alkohol niszczy mózg przez 6 tygodni. Przełomowe badania nad wpływem alkoholu na mózg …
29 KWI
W niedawnym badaniu, które zostało opublikowane w „Journal of Affective Disorders” naukowcy znaleźli dowody sugerujące, że niektóre rodzaje bakterii jelitowych wpływają na strukturę kory mózgowej. Czytaj więcej o Mikrobiota jelitowa może wpływać na grubość kory mózgowej …