Jajka

Metale ciężkie w jajach – badania naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Artykuł opublikowany w 2018 roku przez zespół naukowców i specjalistów w dziedzinie hodowli drobiu i chemii analitycznej z Lublina przedstawia kompleksowe badania dotyczące wpływu systemu chowu kur na zawartość metali ciężkich w jajach.

Praca ta jest szczególnie interesująca z uwagi na rosnącą świadomość konsumentów dotyczącą jakości żywności oraz bezpieczeństwem zdrowotnym produktów żywnościowych, a także coraz większym zainteresowaniem żywnością ekologiczną.

Zawartość metali ciężkich w produktach spożywczych

Badania wskazują, że obecność metali ciężkich w produktach spożywczych jest szczególnie niebezpieczna ze względu na potencjalne działanie toksyczne nawet w niewielkich stężeniach. Metale ciężkie mogą wykazywać zarówno działanie stymulujące w małych stężeniach, jak i silnie toksyczne przy większych ilościach. Właściwość ta jest szczególnie widoczna w przypadku metali takich jak rtęć (Hg), kadm (Cd) oraz ołów (Pb).

Systemy chowu kur i zawartość metali ciężkich

Autorzy przedstawili wyniki badań porównujących zawartość metali ciężkich w treści jaja zależnie od systemu chowu kur. Wynika z nich, że system chowu wolnowybiegowego prowadzi do wyższego stężenia kadmu i ołowiu w porównaniu z konwencjonalnym systemem klatkowym. Wynika to głównie ze względu na dostęp ptaków do wolnego wybiegu oraz dodatek zielonki, co może doprowadzić do kumulacji metali ciężkich w organizmie ptaków.

Zawartość kadmu w jajach z chowu klatkowego i jajach z wolnego wybiegu
Zawartość ołowiu w jajach z chowu klatkowego i w jajach z wolnego wybiegu. Źródło: „WPŁYW SYSTEMU CHOWU NA ZAWARTOŚĆ METALI CIĘŻKICH W JAJACH”  https://www.researchgate.net/publication/326468196

W przeciwieństwie do tego, jaja z chowu klatkowego charakteryzują się mniejszą zawartością metali ciężkich ze względu na standaryzowaną paszę, co ogranicza ryzyko zanieczyszczenia jaj metalami ciężkimi.

Dostęp do wybiegu, mimo zwiększenia przestrzeni życiowej ptaków, niesie ze sobą pewne negatywne konsekwencje. Tu wymienić można narażenie ptaków na dodatkowe czynniki stresowe (np. pojawienie się ptaka drapieżnego nad wybiegiem, hałas), co skutkuje zwiększoną liczbą czerwonych (krwistych) plamek w jajach, ale także zabrudzenia skorup jaj znoszonych na wybiegu czy spożywanie przez ptaki elementów mineralnych wraz z towarzyszącymi im zanieczyszczeniami. Być może właśnie dlatego tzw. jaja wiejskie mogą charakteryzować się wyższym poziomem zanieczyszczenia metalami ciężkimi w porównaniu do jaj fermowych.

Zawartość ołowiu w jajach z chowu klatkowego i w jajach z wolnego wybiegu.
Zawartość ołowiu w jajach z chowu klatkowego i w jajach z wolnego wybiegu. Źródło: „WPŁYW SYSTEMU CHOWU NA ZAWARTOŚĆ METALI CIĘŻKICH W JAJACH”  https://www.researchgate.net/publication/326468196

Rolnictwo ekologiczne w produkcji drobiarskiej

Rolnictwo ekologiczne jako system chowu drobiu charakteryzuje się dostępem ptaków do wolnego wybiegu oraz paszą pochodzącą z upraw ekologicznych. Produkcja ta jest zrównoważona i opiera się na przyjaznych środowisku praktykach gospodarskich oraz zapewnia wysoki stopień różnorodności biologicznej i właściwy dobrostan zwierząt.

Jednakże produkcja ekologiczna ma też swoje negatywne strony. Autorzy podkreślili błędy w przekonaniach konsumentów odnoszących się do ekologicznego systemu chowu drobiu. Wskazano na nieprawdziwe spostrzeżenia dotyczące tego, że ptaki w systemach ekologicznego chowu jedzą wyłącznie to co znajdują na wybiegu, podczas gdy w rzeczywistości są one karmione paszami na bazie surowców roślinnych z upraw ekologicznych, które stanowią około 60% pożywienia kur z wolnego wybiegu.

Preferencje konsumentów w aspekcie systemów chowu drobiu

Badania wykazują, że konsumenci mają tendencję do preferowania jaj pochodzących z systemów ekologicznych ze względu na przekonania o lepszej jakości oraz prozdrowotnym charakterze produktów takich jak jaja z wolnego wybiegu. Badania naukowców z Lublina zaprzeczają jednak tezie, że jaja z chowu z wolnego wybiegu są zdrowsze od jak od kur z chowu klatkowego.

 

 

 

Źródło: Kamil Drabik, Patrycja Chabroszewska, Kostiantyn Vasiukov, Agnieszka Adamczuk, Justyna Batkowska (wszyscy Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), Eliza Blicharska (Uniwersytet Medyczny w Lublinie), WPŁYW SYSTEMU CHOWU NA ZAWARTOŚĆ METALI CIĘŻKICH W JAJACH, Lublin 2018, link do publikacji.

Post Author: Zdrowiejemy.com.pl