W niedawnym badaniu, które zostało opublikowane w “Journal of Affective Disorders” naukowcy znaleźli dowody sugerujące, że niektóre rodzaje bakterii jelitowych wpływają na strukturę kory mózgowej.
Mikroorganizmy znajdujące się w jelitach wpływają na różne aspekty naszego zdrowia, m.in. na metabolizm czy odporność organizmu. Naukowcy z Stołecznego Uniwersytetu Medycznego w Pekinie postanowili zbadać także to, czy rodzaj mikrobiota jelitowa wpływają również na mózg.
Badacze skupili się na dwóch grupach bakterii, Bacillales i Lactobacillales, które mają już dowiedziony wpływ na różne aspekty zdrowia człowieka. W wyniku przeprowadzonych badań naukowcy znaleźli związek między obecnością Bacillales i Lactobacillales i grubością kory mózgowej.
Według ustaleń bakterie jelitowe wpływają na funkcje metaboliczne w wątrobie, odgrywając rolę w syntezie i rozkładzie kwasów tłuszczowych, które mogą przekroczyć barierę krew-mózg i wpływać na aktywność neuronów. Poza tym drobnoustroje jelitowe wytwarzają szereg metabolitów i hormonów, które są kluczowe dla systemu sygnalizacji jelitowo-mózgowej.
W wyniku badań zaobserwowano między innymi, że bakterie Bacillales wpływają na wzrost grubości kory w regionach mózgu odpowiedzialnych na takie procesy takie jak wzrok, regulacja emocjonalna, percepcja zmysłowa i kontrola poznawcza, co sugeruje, że wpływ tych bakterii może rozszerzyć się na te podstawowe funkcje neuronalne.
Źródło: https://www.psypost.org/new-study-suggests-gut-microbiota-can-influence-brain-structure/