Apiterapia najprościej rzecz ujmując to stosowanie wszelkich produktów pszczelich (takich jak miód, pierzga pszczela, propolis, mleczko pszczele, itp.) w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej.
Apiterapia znana jest od wieków. Jednak w czasach nowożytnych została nieco zapomniana. Dopiero niedawno została jakby odkryta na nowo, nie tylko dzięki wzrastającej modzie na produkty pochodzenia naturalnego, ale także dzięki badaniom naukowym, które coraz dobitniej pokazują nam jaką wartość dla zdrowia organizmu ludzkiego mogą mieć produkty pszczele, takie jak mleczko pszczele, pierzga pszczela, pyłek kwiatowy (pyłek pszczeli), propolis (kit pszczeli) i oczywiście cała gama miodów odmianowych.
Apiterapia w starożytności
Właściwości miodu i produktów pszczelich znali już starożytni Egipcjanie, Asyryjczycy i Grecy. W starożytności produkty pszczele (głównie miód i propolis – kit pszczeli) stosowane były do leczenia trudno gojących się ran oraz wątroby. Ponadto w starożytnym Egipcie propolis był używany do balsamowania zwłok.
Stosowanie apiterapii
Produkty pszczele są niezwykle bogate w składniki ważne z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Zawierają – między innymi – białka, witaminy, prowitaminy, aminokwasy, enzymy, czy minerały. Dzięki swoim właściwościom nie tylko mają zastosowanie w profilaktyce (wzbogacając codzienną dietę w ważne składniki odżywcze i zwiększając tym samym naturalną odporność organizmu ma choroby) ale także są stosowane coraz częściej w celach leczniczych, między innymi takich chorób jak:
- choroby układu oddechowego, takie jak choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, astma i alergie;
- choroby skóry i błon śluzowych, na przykład grzybice skóry, choroby wirusowe skóry, trądzik młodzieńczy, oparzenia, owrzodzenia i zmiany zapalne skóry i naskórka czy paradontoza;
- choroby reumatyczne i choroby układu kostno – stawowego, między innymi reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), artretyzm (dna moczanowa, skaza moczanowa, podagra);
- choroby układu krążenia, między innymi nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba Buergera, zakrzepowe zapalenie żył, choroba niedokrwienna mięśnia sercowego;
- choroby układu pokarmowego, między innymi wrzody żołądka i dwunastnicy, stany zapalne wątroby, niedożywienie, otyłość.
Propolis (kit pszczeli) w apiterapii
Propolis jest najstarszym stosowanym w leczeniu produktem pszczelim. Propolis posiada silne właściwości antyseptyczne, zapobiega infekcjom dróg oddechowych, infekcjom dróg rodnych i układu moczowego oraz infekcjom układu pokarmowego. Stosowany jest także, między innymi, przy nadciśnieniu, chorobach reumatycznych, przy leczeniu żylaków, przy leczeniu zębów.
Więcej o propolisie [tutaj]
Mleczko pszczele w apiterapii
Mleczko pszczele dostępne jest głównie w postaci liofilizowanej (liofilizacja – suszenie poprzez zamrożenie). Mleczko pszczele stosowane jest – między innymi – profilaktycznie, wzmacnia organizm i dostarcza mu wielu ważnych składników odżywczych, wykorzystuje się również silne działanie odczulające mleczka pszczelego. Poza tym mleczko pszczele pozytywnie wpływa na sprawność intelektualną (poprawia pamięć i metabolizm kory mózgowej).
Więcej o mleczku pszczelim [tutaj]
Pyłek pszczeli (pyłek kwiatowy) w apiterapii
Pyłek kwiatowy (pszczeli) stosowany jest – między innymi – w profilaktyce i leczeniu łagodnych stanów przerostu prostaty, w leczeniu zaburzeń metabolizmu, w chorobach układu krążenia, w przypadkach anemii, stanach wyczerpania, braku apetytu, leczeniu alergii, ponadto – dzięki zawartości siarki – wzmacniają włosy i paznokcie.
Więcej o pyłku pszczelim [tutaj]
Pierzga pszczela w apiterapii
Pierzga pszczela zawiera dużą ilość łatwo przyswajalnych substancji odżywczych. Pierzga (przerobiony przez pszczoły pyłek kwiatowy) – podobnie jak pyłek pszczeli poprawia pamięć, koncentrację i ogólną sprawność intelektualną oraz fizyczną organizmu.
Więcej na temat pierzgi pszczelej [tutaj]
Jad pszczeli w apiterapii
Jad pszczeli (apitoksyna) stosowany był w medycynie ludowej w różnych chorobach reumatycznych. Obecnie apitoksynę stosuje się – oprócz chorób reumatycznych – także w terapii zapalenia błony śluzowej języka, paradontozy, leczeniu blizn pooperacyjnych i trudno gojących się ran, a także w leczeniu astmy atopowej oskrzelowej, chorób naczyń obwodowych.
Jad pszczeli – więcej informacji
Apiterapia – wybrane propozycje terapii
Produkty pszczele w apiterapii stosuje się w różnoraki sposób. Spotykamy się – między innymi – z inhalatorniami w których wykorzystuje się specyficzny mikroklimat ula, stosowaniem maści z propolisem, stosowaniem syropów z produktami pszczelimi, stosowanie tabletek (tabletki do ssania lub kapsułki), wstrzyknięcia preparatów z jadem pszczelim, spożywanie miodu i produktów pszczelich.
Źródła: wikibooks.org | pszczoly.info |